Manapság nagy divatja van, minden helyi élelmiszerre rátenni a „kézműves” jelzőt, ami könnyen megtévesztheti a jóhiszemű fogyasztót. Hogy mely termékekre lehet ráírni a kézműves méz feliratot, mit nevezhetünk kézműves élelmiszernek azt a Magyar Élelmiszerkönyv határozza meg. Vajon a magyar termelői méz kézműves méznek tekinthető-e?
Mit nevezhetünk kézműves élelmiszernek?
A Magyar Élelmiszerkönyv 2-109 számú irányelve határozza meg a kézműves élelmiszerek előállításával kapcsolatos alapvető követelményeket és a kézműves élelmiszerek főbb jellemzőit.
A 2014-ben megjelent irányelv értelmében a kézműves élelmiszer olyan egyedi jelleggel bíró termék, amelynek előállítása során a különös gondosság, a kézzel végzett és a szaktudás által irányított munkafolyamat dominál.
Kézműves termékez elsősorban kézi technológiával állítanak elő. Egyes munkafolyamatok gépesíthetők, azonban az előállításnak a közvetlen emberi irányításon és a kézi munkavégzésen, emberi erőfeszítésen, tapasztalaton kell alapulnia.
Az előállítás során törekedni kell a felhasznált adalékanyagok, technológiai segédanyagok mennyiségének csökkentésére, valamint a természetes anyagok felhasználására.
Nem használhatók fel az alábbi csoportokba tartozó összetevők:
- pótanyagok,
- imitátumok,
- mesterséges színezékek,
- aromák,
- édesítőszerek,
- ízfokozók.
Kézműves méz
A fentieket figyelembe véve a magyar termelői mézről kijelenthetjük, hogy kézműves méz, hiszen:
- egyedi jelleggel bír,
- a méz előállítása során különös gondot fordítunk a minőségre,
- a méhészkedés és méztermelés részben két kezi és szaktudást igénylő munka,
- a méz hozzáadott anyagot nem tartalmaz.
A mézek jótékony hatása
A kézműves vagyis termelői mézek jótékony hatásairól sem szabad megfeledkeznünk. A helyesen tárolt és kezelt mézek számos jótékony élettani hatással rendelkeznek. Minden méz immunerősítő hatású, de a fajtamézek egyéb specifikus gyógyhatásokkal is rendelkeznek.