A méz
A méz kiváló szénhidrátforrás, mely az emberi szervezet számára fontos ásványi anyagokat, vitaminokat, savakat, flavonoidokat és egyéb bioaktív anyagokat tartalmaz. Mi a méz?
Cukrok
A méz 95-99 %-át a szárazanyag teszi ki. Ennek nagy része egyszerű cukrokból áll: gyümölcscukorból és szőlőcukorból. Kis mennyiségben másféle cukrok is jelen vannak: diszacharidok (szaharóz, maltóz, izomaltóz), egy kevés triszacharid és oligoszacharid. Bár ezeknek mennyiségileg csekély jelentőségük van, jelenlétük információt szolgáltat a méz esetleges hamisításáról vagy botanikai eredetéről.
Víz
Csak a 18 °alatti víztartalmú mézek tarthatók el az erjedés kockázata nélkül. A végleges víztartalom számos tényezőtől függ pl. időjárás, kaptáron belüli páratartalom.
Vitaminok
A szakszerűen tárolt méz képes akár két évig is megőrizni vitamintartalmát.
A méz vitamintartalma:
- tiamin (B1),
- riboflavin (B2),
- C-vitamin,
- piridoxin (B6),
- nikotinsav (B3),
- folsav (B9),
- pantoténsav (B5),
amelyek mennyiségét befolyásolja a méz virágportartalma.
Szerves savak
A szerves savak a méz igen fontos összetevői, bár mennyiségük nem jelentős. A szerves savak felelősek a méz savasságáért, illetve nagy szerepet játszanak a méz jellegzetes ízében.
Ásványi anyagok
A mézek ásványi anyag tartalma nem számottevő, de megtalálható benne szinte minden ásványi anyag, ami az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen.
- Kálium 46 mg
- Foszfor 18 mg
- Klór 18 mg
- Nátrium 7 mg
- Magnézium 6 mg
- Kalcium 5 mg
- Kén 1 mg
A sötét színű mézeknek, pl. gesztenyeméz, mézharmatméz nagyobb az ásványi anyag tartalma.
Nyomelemek
- Réz 95 µg
- Vas 1209 µg
- Flour 40 µg
- Mangán 27 µg
- Cink 361 µg
Forrás:
Mucsi Imre: Apiterápia – Gyógyítás méhészeti termékekkel