A méz élettani hatásai
A méz gyógyító hatásainak egy részét tudományosan is igazolták, nem csak a népi gyógyászati megfigyelések alapján tartjuk a mézet egészségmegőrző és gyógyító élelmiszernek.
A méz főbb tulajdonságainak és hatásainak vizsgálata legfőképpen dr. Yves Donadieu nevéhez köthető.
A mézfogyasztással járó táplálkozásbeli előnyök
A méz nagyon jó hatással van a teljesítőképességre, ellenszere a fáradtságnak és a magas intelligenciaszint kialakulására is ösztönző hatással van. Ezért javasolt mind az egészséges, mind a beteg embereknek bármiféle gyengeség ellen, valamint emésztőrendszeri problémák esetén.
A méz emésztőrendszerre gyakorolt jótékony hatása
A méz elősegíti a táplálék felszívódását, továbbá hasznos a krónikus és fertőző bélproblémák esetén, mint székrekedés, nyombélfekély és májfunkciózavarok.
A méz légzőrendszerre gyakorolt jótékony hatásai
A mérsékelt övi éghajlatú és a jelentős hőingadozású vidékeken a mézet gyógyszerként használják megfázásra, illetve szájat, torkot és tüdőt érő irritációs hatások és fertőzések ellen. A méz antibakteriális hatásától eltekintve, a benne lévő lévő gyümölcscukorról azt feltételezik, hogy nyugtató hatása van.
A méz jótékony hatása a bőrre és a sebgyulladásra
A mézet hidratáló és bőrtápláló kozmetikai krémekben használják, de ezen kívül gyógyszertári készítményekben is megtalálható, amelyeket nyílt sebeken, gyulladt felületeken, fekélyeken, visszereken és égési felületeken lehet hathatósan alkalmazni. Tiszta, feldolgozatlan formájában szintén használható fertőzések ellen, de elősegíti a szövetek regenerálódását és csökkenti a hegképződést.
A méz sebgyógyító hatásáról részletesen itt olvashatsz.
A méz jótékony hatása a szem rendellenességeire
A méz közvetlenül a szemgolyó felületén alkalmazva:
- csökkenti a szürkehályog kialakulásának esélyét,
- gyógyítja a kötőhártya-gyulladást és
- a szaruhártya megbetegedését.
A méz egyéb jótékony hatásai
- Normalizálja a veseműködést,
- csökkenti a lázat,
- hatásos az álmatlanság ellen,
- védi a májat.
Forrás: Mucsi Imre – Apiterápia